Toggle navigation

Lokale uddannelsesudvalg

Lokale_uddannelsesudvalg_hos_AMU_Nordjylland

Oversigt over AMU Nordjyllands lokale uddannelsesudvalg (LUU)

På hvert af vores uddannelsesområder, er der tilknyttet et lokalt uddannelsesudvalg.
Det lokale Uddannelsesudvalg (LUU) er til for at rådgive skoler om erhvervs- og arbejdsmarkedsuddannelser.
Udvalget har indflydelse på skolens udbud af uddannelser og rådgiver om de behov og kompetencer, som de lokale virksomheder har brug for.

3F
Kim Sunding, 3F Aalborg (Formand)
Dan Oxholm, 3F Aalborg
Morten A. Andersen, 3F Midtfjord
Martin Steffen Jørgensen, 3F Midtvendsyssel

Dansk Industri
Niels Erik Pedersen, Brovst Transport ApS (DI)
Dan P. Sørensen, Danske Fragtmænd A/S (DI)
Claus Børsting, Tide Bus (DI)
Kirsten Skriver, SBS Automative A/S (DI)
Transporterhvervets uddannelser (TUR):
Johnny Bengtson

AMU Nordjylland
Eva Bach Christiansen
Palle V. Jensen
Jimmi Juul
Bo Daugaard Kristensen


Dansk Industri:
Torben Ryberg, GPV Electronics A/S- Formand
Henrik Blegvad Jensen, Gåsdal Bygningsindustri A/S
Klaus Gotthjælp, Kamstrup A/S
 
3F:
Carsten Andersen, 3F Skagerak, Næstformand
Jack Møller Jensen, 3F Aalborg
Keld Jensen, Mekoprint A/S

3F:
Vagn Ole Petersen, Næstformand, 3F Aalborg
Christian Møller Nielsen, 3F Aalborg
Steen Stidsborg, 3F Frederikshavn
Kasper Juhl Lindkvist Jensen, 3F Aalborg

Dansk Byggeri:
Peter Helge Ehlern, Formand, Trigon A/S, Frederikshavn
Henning Østergaard Jørgensen, Jerup
Johnny Kristensen, Lars Pedersen og Søn A/S, Suldrup
Jakob Kondrup Sørensen, HME

AMU Nordjylland:
Jens Gjødsbøl
Laurits Borup Rasmussen
Erik Nielsen
Anne Bjørn Jensen.

3F:
Jørgen Kraglund 

Ejendomsfunktionærernes Fagforening:
Torben Knudsen (formand)

FOA:
Peter Ottosen

Boligselskabernes Landsforening:
Jørn Juul, driftchef, Himmerland Boligforening (næstformand)

Aalborg kommune: 
Lena Ringgren Mortensen

Tilforordnet fra Serviceerhvernes efteruddannelsesudvalg:
Ellen Larsen


 

Danske Anlægsgartnere:
Jeppe Østergaard Jørgensen, Frederikshavn
Dan Nygaard, Aalborg
Mikkel Thorhauge, Støvring
Martin Linnemann, Aalborg, næstformand
Julie Thostrup Vesterlyng

3F:
Næstformand Jesper Bloch, Hobro
Mette Vestenbæk, Brønderslev, formand
Ulla Carlsen
Kasper Johansen

Byggeriets Uddannelser:
Jette Christiansen

Tilforordnet (Greenkeeper):
Henrik Hvilshøj Lindberg
René Juel Andersen

Tilforordnet (Groundsman):
Lars Birch Olsen
Karsten Paaske

DGU (Dansk Golf Union):
Torben Kastrup

Sandmoseskolen, AMU Nordjylland:
Jesper Rughaven
Hans Aagaard Petersen
Annie Sønderby
Rasmus Sudergaard Nielsen.

FOA Fag og Arbejde:
Peter Ottosen, Aalborg

3F:
Susanna Coleman Sørensen, Aalborg
Gitte Højris, Aalborg

Region Nordjylland:
Birgitte Petersen, Aalborg Universitetshospital

Aalborg kommune
Lars Nøhr, Aalborg Kommune

Dansk industri:
Hanne Højgaard Gade

Tilforordnet fra Jobcenter Aalborg:
Lars Vium Andersen

Dansk Industri:
Jørgen Juul Jensen, Segezha Packaging A/S – Formand
Søren Kjær Nielsen, Rolltech A/S
Jan Degn, Arla Foods AKAFA
 
3F:
Ole Bech, 3F Midtfjord, Næstformand
Jan Krag, Roblon
Dan Solhøj Tolstrup, Aalborg Portland

3F:
Morten Christensen, Aalborg
René Olsson, Brønderslev
Anita Larsen
Tommy Pedersen

Dansk Industri:
Jes Hovmøller, Pindstrup Mosebrug A/S
Michael Mortensen, Nilfisk Food