Toggle navigation

Jeg ved, hvor fedt det er

Karen_Hjortbak_Skills_2026_-_KORTET
Ja tak, svarede 23-årige anlægsgartnerlærling Karen Hjortbak, Grønt Udemiljø, lige med det samme, da hun blev opfordret til at stille op til DM i Skills 2026 i Hjørring. Karen var også med til DM i Skills 2024, da hendes læreplads hed Buus Anlægsgartner A/S.

”Det er megafedt at få muligheden to gange. Jeg har jo prøvet det før og ved, hvor meget man lærer, og hvor fed en oplevelse det er. Man møder andre unge mennesker, der går lige så meget i vores arbejde, som jeg selv gør.”
Skills2026_Karen_Hjortbak2_taget_2024_RED

Bryllup letter ekstra pres

Karen føler, at der ligger et ekstra pres på hendes skuldre, nu hun stiller op for anden gang.
”Men jeg har også en svendeprøve og et bryllup rundt om hjørnet. Så jeg får ikke tid til at fokusere på nerverne”.
Kristian_vestegaard_Christensen_og_Karen_Hjortbak_Skills_2026_2_SMAL_(1)_(2)

Gode vinderchancer

”Jeg har en helt klar forventning til, at det vil gå godt for os. Min makker, Kristian, er rigtig dygtig. Han lærer hurtigt og er supergod til natursten.”

Se video med Karen op til DM i Skills 2024

​​​